Test fizičkim opterćenjem je dijagnostički test tokom kog pacijent:
Prati se srčani ritam, disanje, krvni pritisak, električna aktivnost srca (na elektrokardiogramu) i lični nivo zamora.
Ergometrija ukazuje na eventualno prisustvo redukcije koronarnog protoka (prisustvno značajnog suženja krvnih sudova koji ishranjuju srčani mišić) i kontroliše da li je srčani ritam normalan.
Dakle ergometrija omogućava posmatranje efekta povećanja potreba miokarda za kiseonikom pri opterećenju i eventualno otkrivanje prisustva signifikantne koronarne bolesti koja će usloviti promene u EKG zapisu koje mogu biti posmatrane i snimljene.
Omogućeno je dokumentovanje kretanje krvnog pritiska i pulsa u naporu. Omogućeno je ustanoviti stepen zamora i njegov uzrok. Rutinski se izvodi u praćenju bolesnika koji su prethodno stentirani ili im je rađena hirurška revaskularizacija (bajpas).
Pacijent sa simptomima koji ukazuju na prisustvno koronarne bolesti (bolesti arterija koje ishranjuju srčani mišić), koji uključuju klasične anginozne tegobe u vidu pristiska ili stezanja u grudima, bolova u grudima koji se pojavljuju u naporu ili nevezano od fizičke aktivnosti. Atipična prezentacija ili ekvivalenti angine su: nedostatak daha, takođe, dispneja u naporu je indikacija za ovaj pregled.
Zdrave osobe, koje nemaju simptome, mogu se razmotriti kao kandidati za testiranje ukoliko su u grupi visoko rizičnih zanimanja (piloti, vatrogasci, policajci). Zanimljivo je da Američki koledž sporstke medicine preporučuje test fizičkim opterečnjem svim ženama starijim od 50 godina i muškarcima starijim od 40 godina a planiraju da rade energičnije i vežbaju.
Test fiizičkim opterečenjem takođe se može razmotriti i kod osoba koje nemaju nikakve simptome i koje imaju dva ili više faktora rizika za koronarnu bolest (hipertenzija, povišene masnoće u krvi, pušenje, potizivna porodična anmneza za srčane bolest) ili imaju dijabetes koji nosi veliki rizik za razvoj koronarne bolesti.
Pacijenti sa valvularnim oboljenjima (osim sa tesnom aortnom stenozom) mogu se podvrgnuti testiranju da bi se procenio funkcionalni kapacitet, efikasnost tretmana, ili neophodnost hirurškog lečenja.
Rezultati testa dostupni su odmah.
Pre izvođenja testa pacijent će dobiti da pročita i potpiše informisani pristanak (izjavu) da pristaje da mu se sprovede predviđeni test.
Perfuziona scintigrafija miokarda je metoda za procenu stepena regionalne koronarne perfuzije miokarda koja se vizuelizuje radiofarmacima čija je akumulacija proporcionalna regionalnom krvnom protoku. Može biti izvođena sa farmakološkihm agensima umesto vežbanja ako stanje pacijenta ne dozvoljava dovoljnu fizičku aktivnost za izvođenje studije.
Ehokardiografija se od nedavno koristi u kombinaciji sa fizičkim opterećenjem ili farmakološkim stres testiranjem kao još jedan oblik neinvazivne kardiološke evaluacije.
Želiš da dobijaš savete o zdravlju i informacije od nas?